ZAWODY ROK 2007



V Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze


 



W dniu 15 września br. Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza Ochotniczej Straży Pożarnej w Jordanowie brała udział w V Powiatowych Zawodach Sportowo-Pożarniczych jednostek OSP powiatu suskiego, które odbyły się na stadionie MKKS "Babia Góra" w Suchej Beskidzkiej.

W zawodach udział wzięło łącznie 24 drużyny, podzielonych na 3 grupy tj. jednostki OSP grupa A /mężczyźni/ - 9 drużyn, drużyny MDP chłopcy - 9 drużyn oraz MDP dziewcząt - 6 drużyn.
Zawody dla grupy A przeprowadzono w dwóch konkurencjach tj. sztafeta pożarnicza 7 x 50 m /z przeszkodami/ oraz ćwiczenie bojowe z zadaniem strącenia prądami wody tarcz oraz pachołków. Natomiast drużyny MDP startowały tylko w konkurencji ćwiczenia bojowe.

Bardzo dobrze spisała się drużyna MDP z Jordanowa, która zajęła 1 miejsce, będąc najlepszym zespołem w konkurencji ćwiczenia bojowego uzyskując czas 30 sek. Drugą drużynę z OSP Krzeszów wyprzedzili o 9 sek., a trzecią z OSP Zachełmna o 10 sek.

Sukces ten zdobyli następujący zawodnicy: Gwiazdonik Łukasz - dowódca drużyny oraz Białoń Tomasz, Fudali Sławomir, Fudali Zbigniew, Gacek Mateusz, Kawula Roman, Kołodziejczyk Dominik, Proszek Jarosław, Tefelski Piotr oraz Kulka Dariusz - mechanik.
Drużynę do zawodów przygotował dh Andrzej Gwiazdonik - Naczelnik OSP.


Ciężką pracą na treningach chłopcy pokazali charakter oraz poziom wyszkolenia.
W klasyfikacji generalnej seniorów zwyciężyła OSP Białka przed OSP Sidzina i OSP Stryszawa. A w grupie MDP dziewcząt wygrała MDP Osielec, przed OSP Kuków i OSP Bystra.

Opracował:
Andrzej Gwiazdonik - Naczelnik OSP



Miejskie Zawody Sportowo-Pożarnicze


 



W dniu 12 sierpnia br. drużyny Ochotniczej Straży Pożarnej w Jordanowie brały udział w Miejskich Zawodach Sportowo-Pożarniczych, które odbyły się w Wysokiej. W zawodach udział wzięło łącznie 22 drużyny z terenu gmin Jordanów, Bystra-Sidzina i miasta Jordanowa.

Drużyny oprócz podziału terytorialnego podzielone były na 3 grupy tj. jednostki OSP grupa A /mężczyźni/, drużyny MDP chłopcy oraz MDP dziewcząt.
Ochotnicza Straż Pożarna w Jordanowie wystawiła do w/w zawodów 3 drużyny tj. 2 druzyny seniorów oraz MDP chłopców.

Zawody dla grup A przeprowadzono w dwóch konkurencjach tj. sztafeta pożarnicza 7 x 50 m /z przeszkodami/ oraz ćwiczenie bojowe z zadaniem strącenia prądami wody tarcz oraz pachołków. Natomiast drużyny MDP startowały tylko w konkurencji ćwiczenia bojowe.

W grupie seniorów w klasyfikacji generalnej zawodów miejskich zwyciężyła drużyna OSP Jordanów I, którą reprezentowali następujący członkowie: Pacud Krzysztof - dowódca drużyny, Andrzej Białoń, Białoń Robert, Drobny Grzegorz, Wykocki Mariusz Marek, Michalak Grzegorz, Makoś Krystian, Kulka Dariusz.

Drugie miejsce zajęła drużyna OSP Jordanów II w składzie: Wilczyński Damian - dowódca drużyny, Głuszek Paweł, Michalak Wojciech, Maciura Sławomir, Wirtelczyk Bogdan, Orawczyk Andrzej, Karkula Paweł oraz Stolarz Konrad.


Jako trzecia na zawodach zaprezentowała się Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza chłopców, która zajęła 1 miejsce.
Skład drużyny przedstawiał się następująco: Gwiazdonik Łukasz - dowódca drużyny oraz Białoń Tomasz, Fudali Sławomir, Fudali Zbigniew, Kowalcze Rafał, Kawula Roman, Kołodziejczyk Dominik, Proszek Jarosław, Tefelski Piotr oraz Kulka Dariusz - mechanik.

Drużyny seniorów oraz MDP do zawodów przygotowywał i trenował Andrzej Gwiazdonik - Naczelnik OSP w czym pomagał mu Adam Belowski junior.


Zawody obserwował oraz ufundował puchary i dyplomy dla drużyn Burmistrz Miasta Jordanowa Pan Kazimierz Hajda.

Opracował:
Andrzej Gwiazdonik - Naczelnik OSP



Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym i Drogowym


 



W dniach 22-24 czerwca br. zespół Ochotniczej Straży Pożarnej w Jordanowie po raz pierwszy w historii brał udział w Mistrzostwach Polski w Ratownictwie Medycznym i Drogowym podmiotów tworzących i wspomagających Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy, które odbyły się na terenie miasta Sucha Beskidzka i gminy Stryszawa.
W zawodach udział wzięło łącznie 40 drużyn, które reprezentowały różne instytucje (PSP, OSP, GOPR, Szkoły Medyczne).

Zawody przeprowadzono różnych porach dnia i składały się z 9 zadań (3 nocnych i 6 dziennych). Podczas zadań należało udzielić pomocy: zagubionemu dziecku, postrzelonemu myśliwemu, poszkodowanemu podczas bójki na zabawie, potrąconemu rowerzyście i kobiecie w ciąży, która jest w szoku, kopniętemu przez krowę gospodarzowi, mechanikowi samochodowemu poparzonemu przez elektrolit z akumulatora, dziecku dławiącemu się cukierkiem oraz rozwiązać test.

Klasyfikacji końcowej mistrzostw zespół OSP Jordanów zajął 17 miejsce, a w klasyfikacji zespołów OSP 5 miejsce (na 12 zespołów).

Zespół OSP Jordanów stanowili następujący członkowie: Pacud Krzysztof - szef zespołu, Kolaniak Andrzej, Sandulska Anna oraz Nizioł Adam. Treningi oraz całokształt przygotowań do mistrzostw prowadził dh Krzysztof Pacud - wykwalifikowany ratownik medyczny.

Opracował:
Andrzej Gwiazdonik - Naczelnik OSP



III Międzynarodowe Zawody Sikawek Konnych - Trzebiatów 2007


 

 


W dniach 14-17czerwca br. jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Jordanowie wzięła udział w III Międzynarodowych Zawodach Sikawek Konnych, które odbyły się w Trzebiatowie województwo zachodniopomorskie.

W zawodach udział wzięło 38w tym grupie senior 21 drużyn, w grupie weteran 8 drużyn oraz w grupie kobiet 9 drużyn.
Jordanowscy strażacy podczas zawodów zaprezentowali sikawkę ręczną z 1901 r. oraz startowali w grupie weteran i senior.
Zawody poprzedziła parada sikawek po ulicach miasta Trzebiatowa, gdzie na czele maszerowała kompania naszej straży w strojach podhalańczyków. Nadmienić trzeba, że przemarsz kompanii zainteresował wielu ludzi, niektórzy po raz pierwszy widzieli tak umundurowanych strażaków. W paradzie udział wzięły wszystkie drużyny oraz sikawki, które brały udział w zawodach.
Po oficjalnym otwarciu zawodów rozpoczęły się zmagania na torze przeszkód oraz ze sprzętem.

Drużyna w składzie siedmioosobowym miała za zadanie pokonać tor przeszkód (każdy z zawodników - równoważnia, stopnie w domku oraz czołganie pod poprzeczkami), sprawienie linii ssawnej oraz sprawienie linii gaśniczej z 2 odcinków węża W 52.
Zadanie kończyło złamanie tarczy (w kształcie ognia) prądem wody. Oczywiście wodę trzeba było pompować ręcznie.

W grupie weteran drużyna OSP Jordanów zajęła 3 miejsce, tracą do zwycięzców 7 s. a do drugiego miejsca 1s. W nagrodę drużyna otrzymała puchar, dyplom, a każdy zawodnik nagrodę indywidualną w postaci materaca wypoczynkowego.

W skład drużyny weteran wchodzili następujący druhowie: Palacz Franciszek - dowódca drużyny oraz członkowie Leśniakiewicz Marek, Danko Tadeusz, Wójtowicz Bogdan, Wojtowicz Władysław, Polak Józef, Zaremba Władysław, Zembol Leszek.

Start drużyny seniorów nie był już tak udany jak weteranów.
Na usprawiedliwienie można powiedzieć, że zawodnicy ci brali udział w takich zawodach po raz pierwszy i nie wykonali zadania bez punktów karnych z tego powodu drużyna zajęła odległe 15 miejsce. Obiecują, że w przyszłym roku po odpowiednim przygotowaniu zdobędą lepszą lokatę.

Drużyna seniorów startowała w następującym składzie: Mariusz Leśniakiewicz - dowódca drużyny oraz członkowie Białoń Robert, Białoń Andrzej, Kulka Dariusz, Michalak Grzegorz, Wirtelczyk Bogdan, Totoś Bogumił, Wykocki Mariusz.

W pracach komisji sędziowskiej brał udział asp. sztab. Andrzej Gwiazdonik - Naczelnik OSP, który również przygotowywał drużynę do startu.
Pobyt wraz z wyżywieniem i noclegami zapewnili gospodarze zawodów - strażacy z Trzebiatowa. Pomoc w zakresie współfinansowaniu wyjazdu udzieliło Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej.

Opracował:
Andrzej Gwiazdonik - Naczelnik OSP



I Turniej MDP - Jordanów 2007


 


 


W dniu 25 lutego br. jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Jordanowie zorganizowała I turniej członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.
Zmagania przeprowadzono w sali widowiskowej Domu Strażaka.
Turniej ten przeprowadzono jako rywalizację indywidualną i wzięło w nim udział 8 zawodników w grupie szkoła podstawowa i 5 zawodników w grupie gimnazjum.
Rywalizacja przeprowadzona została na placu o wymiarach 10 m x 8 m i polegała na przeniesieniu gaśnicy, rozłączeniu węży, przeniesieniu węża, połączeniu węży, pokonanie slalomem tyczek, znajomości sprzętu po przez jego odłożenie zgodnie z rysunkiem oraz zbudowaniu linii gaśniczej.
Oprócz szybkości wykonania zadania ważna była dokładność - za błędny przyznawane były punkty karne.
Każdy zawodnik miał prawo do dwóch startów, z których lepszy był brany pod uwagę do klasyfikacji ogólnej.

W kwalifikacji członków MDP uczęszczających do szkoły podstawowej najlepszy okazał się Mateusz Gacek.
Drugie miejsce zajął Sławomir Fudali,
a trzecie Jarosław Proszek.


W kwalifikacji ogólnej członków MDP uczęszczających do gimnazjum rywalizacja była niezwykle zacięta (różnica czasu pomiędzy 1 miejscem a 4 miejscem wyniosła 1,4 sekundy).

Najszybciej zadanie wykonał Tomasz Białoń. Kolejne miejsca zajęli Zbigniew Fudali i Łukasz Gwiazdonik.

W grupie starszej startowali ponadto Dominik Kołodziejczyk i Rafał Kowalcze, a w grupie młodszej Łukasz Macias, Maciej Maciążka, Marcin Baczmański, Grzegorz Siepak oraz Artur Guśpiel, który był najmłodszym (10 lat) zawodnikiem turnieju.
Cieszy poziom przygotowania zawodników do turnieju, gdyż bardzo mało było przyznanych punków karnych.

Wszyscy zawodnicy dostali na pamiątkę udziału w zawodach maskotki "Pluszak Strażak" oraz dyplomy, a zawodnicy, którzy zajęli I, II i III miejsca pamiątkowe medale.
Fundatorem tych pamiątek była Ochotnicza Straż Pożarna w Jordanowie, które wręczył Prezes Zarządu OSP dh Zbigniew Kołat.
Zawodników dopingowali kibice w tym znaczną część stanowili ich rodzice i członkowie rodzin.
Poprzez zorganizowanie tego turnieju jordanowska straż pozyskała 8 nowych członków MDP, lecz to nie jest koniec i są kolejni chętni którzy chcą wstąpić do MDP.

Opracował:
Andrzej Gwiazdonik - Naczelnik OSP