HISTORIA NAJNOWSZA

W ramach obchodów 95-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Jordanowie, które to uroczystości odbyły się w dniu 7 czerwca 1981 roku Wojewódzka Komenda Straży Pożarnych w Nowym Sączu przyznała dla Jubilata nowoczesny wóz bojowy GBA 2,5/16 Star 244, który po poświęceniu został jej uroczyście przekazany. Wóz tan otrzymał imię "Józef" bowiem to imię nosili pierwsi jordanowscy strażacy oraz niedawno zmarły długoletni zasłużony dla jordanowskiego pożarnictwa druh Józef Sulak.
 

W dniu 24 września 1990 roku w ramach obchodów "Dni Ziemi Jordanowskiej" miało miejsce uroczyste poświęcenie i przekazanie dla Jordanowskiej Straży samochodu pożarniczego marki "Żuk". Samochodowi nadano symboliczne imię "Władysław" dla upamiętnienia zmarłych, zasłużonych strażaków, między innymi: Władysława Płaszcza, Władysława Jeleńskiego i Władysława Ryłki.
 

W dniu 10 maja 1992 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Jordanowie otrzymuje od Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu st. bryg. poż. Zbigniewa Raczka samochód pożarniczy, GCBA 6/32 "Jelcz", który przekazany został przez Komendę Rejonową w Limanowej. Uroczyste przekazanie miało miejsce w ramach uroczystości miejsko-gminnych Św. Floriana. Samochód ten po poświęceniu otrzymał symboliczne imię "Stanisław". Poświęcenia samochodu dokonał ksiądz kanonik Bolesław Wawak-proboszcz jordanowskiej parafii.
 

Na rozkaz Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu w dniu 28 sierpnia 1992 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Jordanowie wraz z innymi 10-oma jednostkami strażackimi z terenu województwa nowosądeckiego wyrusza, by gasić groźny pożar lasu w Kuźni Raciborskiej.
Samochód pożarniczy GCBA 6/32 "Jelcz", który nie tak dawno otrzymała Jordanowska Straż powraca z akcji w opłakanym stanie, a do tego znikły węże i inny sprzęt, który był na wyposażeniu wozu bojowego.
 

W dniu 25 kwietnia 1995 roku w budynku "Domu Strażaka" w Bystrej odbyła się uroczystość wręczenia aktów powołania jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu działania Komendy Rejonowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
 

Z rejonu Nowotarskiego, który liczy 106 jednostek strażackich(ochotniczych) zostało wytypowanych do wspomnianego systemu 10 jednostek, w tym Jednostka Jordanowska i Jednostka z Bystrej.
 

Jubileusz 110-lecia istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Jordanowie odbył się w dniu 17 września 1995 roku. Patronat nad uroczystościami objął nadbrygadier Feliks Dela-Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele Straży Pożarnej i ratownictwa z zaprzyjaźnionego z Jordanowem miasta szwedzkiego Askersund. W czasie uroczystości Jordanowska Straż Pożarna otrzymała sztandar ufundowany przez społeczeństwo Miasta Jordanowa jako dowód wdzięczności dla Jordanowskiej Straży.
 

Na Walnym Zebraniu członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Jordanowie, które odbyło się w dniu 12 stycznia 1997 roku druh Marian Leśniakiewicz otrzymał najwyższe odznaczenie korporacyjne "Złoty Znak Związku" przyznane przez Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Wręczenia odznaczenia dokonał ks. dr Henryk Ostach-Prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych R.P. w Nowym Sączu w asyście płk Marka Aksamita byłego Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu oraz mł. Bryg. inż. Wiesława Leśniakiewicza- Komendanta Rejonowego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu.
 

W dniu 4 maja 1997 roku w ramach obchodów Św. Floriana połączonych z "Dniem Strażaka" w Jordanowie,- druhna Marianna Sulak odznaczona została "Złotym Znakiem Związku". Wręczenia tego wysokiego odznaczenia korporacyjnego dokonał st. bryg. mgr Czesław Kosiba- Prezes Związku Ochotniczych Straży Pożarnych R.P. w Nowym Sączu w asyście Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu bryg. mgr inż. Grzegorza Sudo.
 

Ochotnicza Straż Pożarna w Jordanowie otrzymała podziękowanie od Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu za zabezpieczenie pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II na terenie Podhala.
 

W dniach od 17 do 20 sierpnia 2001 roku na zaproszenie władz samorządowych Miasta Jordanowa gościła delegacja zaprzyjaźnionego z Jordanowem miasta szwedzkiego Askersund.
Delegacja przekazała dla Jordanowskiej Straży wóz bojowy GLM Volkswagen i motopompę.
 

W dniach 17-19 września 2004 roku drużyna Ochotniczej Straży Pożarnej w Jordanowie wzięła udział w Krajowych Zawodach Sportowo-Pożarniczych rozgrywanych według międzynarodowego regulaminu CTiF, które odbyły się na stadionie MOSiR w Paczewie, województwo lubelskie.
W zawodach wzięły udział łącznie 63 drużyny, podzielone na 4 grupy to jest:
  1. jednostki OSP grupa "A" (bez względu na wiek zawodników)-26 drużyn,
  2. jednostki OSP grupa "B" (każdy z zawodników musi mieć
    ukończone 30 lat)-14 drużyn
  3. drużyny kobiece OSP -18 drużyn
  4. jednostki zawodowych straży pożarnych-5 drużyn.

Drużyna OSP Jordanów, która startowała w grupie "A" zajęła w klasyfikacji końcowej 5 miejsce.
Zawody przeprowadzono w dwóch konkurencjach to jest sztafeta pożarnicza 8x50m (z przeszkodami) oraz ćwiczenie bojowe (tzw. Na sucho).

Drużynę reprezentowali następujący członkowie: Andrzej Gwiazdonik- dowódca drużyny oraz trener, Andrzej Białoń, Mariusz Marek Wykocki, Grzegorz Michalak, Krzysztof Pacud, Jerzy Rudolphi, Krystian Makoś, Tomasz Kramarz, Łukasz Michalak oraz rezerwowi: Marcin Maciążka, Sławomir Maciura, Konrad Stolarz.
 

Zawody w tej grupie wygrała drużyna z OSP Kowalew przed OSP Lądek(obie województwo Wielkopolskie).
Kolejne miejsca zajęły drużyny z OSP Parczew woj. Lubelskie i OSP Niechobrz Dolny woj. Podkarpackie. Jordanowska drużyna zajmując 5 miejsce uzyskała prawo do udziału w Olimpiadzie Strażackiej, która odbyła się w dniach 17-25 lipca 2005 roku w miejscowości Varażdin w Chorwacji.
Na tej olimpiadzie nasza jednostka zajęła 14 miejsce na 73 drużyny startujące w grupie OSP. Warto dodać że najlepsza drużyna z PSP miała czas odpowiadający czasowi drużyny z OSP która była na miejscu 18.
 

W dniach 17-18.09.2005roku odbyła się uroczystość 120-lecia działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Jordanowie.
Zaproszenie na tą uroczystość dostali wszyscy mieszkańcy Jordanowa.
Patronat nad tą uroczystością objął Prezes Zarządu Związku Ochotniczych Straży Pożarnych R.P. oraz Komendant główny P.S.P.Dnia 17.09.2005r. o godzinie 18.00 odbyła się Msza Święta na Jordanowskim cmentarzu w intencji zmarłych strażaków.

Dnia 18.09.2005r. o godzinie 11.00 miała miejsce zbiórka pododdziałów strażackich przed Domem Strażaka po czym strażacy udali się na Jordanowski rynek gdzie miały miejsce następujące zdarzenia:
    -raport.
    -podniesienie flagi na maszt.
    -uroczysta Msza Święta polowa w intencji Jordanowskiej Straży.
Po Mszy Świętej nastąpiło wystąpienie Prezesa OSP, wręczenie odznaczeń i wystąpienie zaproszonych gości.
Bardzo widowiskowym wydarzeniem był pokaz musztry podkarpackiej Orkiestry Reprezentacyjnej Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.
Uroczystości zakończyła defilada pododdziałów po której strażacy udali się na salę do Domu Strażaka na spotkanie okolicznościowe.
 

W dniach 7-10 września 2006 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Jordanowie wzięła udział w II Międzynarodowych Zawodach Sikawek Konnych, które odbyły się w Trzebiatowie (woj. Zachodniopomorskie).
W zawodach startowało 15 drużyn męskich oraz 5 drużyn kobiecych. Podczas zawodów nasi strażacy zaprezentowali dwie sikawki tj. Smekal z 1923 roku oraz ręczną z 1901 roku. Startowali również w ćwiczeniu bojowym, który ukończyli bez punktów karnych. Czas w tym przypadku nie był ważny z uwagi na znaczną różnicę wieku(średnia około 55 lat, inne drużyny w przedziale 20-30 lat)
Drużyna w składzie siedmioosobowym miała za zadanie pokonać tor przeszkód (każdy z zawodników- równoważnia, stopnie oraz czołganie pod poprzeczkami), sprawienie lini ssawnej oraz sprawienie linii gaśniczej z dwóch odcinków węża W 52. Zadanie kończyło złamanie tarczy prądem wody ale to nie było takie proste, ponieważ wodę trzeba było pompować ręcznie.
Jordanowską straż na zawodach reprezentowali: Palacz Franciszek, Nosidlak Edward, Białoń Andrzej senior, Maciura Edward, Wojtowicz Władysław, Polak Józef, Leśniakiewicz Mariusz, Zembol Leszek senior. Drużynę do zawodów przygotowywał asp. sztab. Andrzej Gwiazdonik- naczelnik OSP Jordanów.

Drużynę dopingował na miejscu zawodów Komendant Powiatowy PSP bryg. Bogusław Patera, dzięki któremu zapewniony został transport. Pobyt wraz z wyżywieniem i noclegami zapewnili gospodarze zawodów- strażacy z Trzebiatowa.
 


W zimie 2005 roku zrodził się pomysł utworzenia strony Internetowej dla OSP w Jordanowie, jednak dopiero w lutym 2006 roku strona powstała i zaczęła się rozwijać. Jej webmasterem jest Dominik Kołodziejczyk.