Drukuj
Odsłony: 2550

HISTORIA NAJNOWSZA

 

W ramach obchodów 95-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Jordanowie, które to uroczystości odbyły się w dniu 7 czerwca 1981 roku Wojewódzka Komenda Straży Pożarnych w Nowym Sączu przyznała dla Jubilata nowoczesny wóz bojowy GBA 2,5/16 Star 244, który po poświęceniu został jej uroczyście przekazany. Wóz tan otrzymał imię "Józef" bowiem to imię nosili pierwsi jordanowscy strażacy oraz niedawno zmarły długoletni zasłużony dla jordanowskiego pożarnictwa druh Józef Sulak.

 

W dniu 24 września 1990 roku w ramach obchodów "Dni Ziemi Jordanowskiej" miało miejsce uroczyste poświęcenie i przekazanie dla Jordanowskiej Straży samochodu pożarniczego marki "Żuk". Samochodowi nadano symboliczne imię "Władysław" dla upamiętnienia zmarłych, zasłużonych strażaków, między innymi: Władysława Płaszcza, Władysława Jeleńskiego i Władysława Ryłki.

 

W dniu 10 maja 1992 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Jordanowie otrzymuje od Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu st. bryg. poż. Zbigniewa Raczka samochód pożarniczy, GCBA 6/32 "Jelcz", który przekazany został przez Komendę Rejonową w Limanowej. Uroczyste przekazanie miało miejsce w ramach uroczystości miejsko-gminnych Św. Floriana. Samochód ten po poświęceniu otrzymał symboliczne imię "Stanisław". Poświęcenia samochodu dokonał ksiądz kanonik Bolesław Wawak-proboszcz jordanowskiej parafii.

 

Na rozkaz Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu w dniu 28 sierpnia 1992 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Jordanowie wraz z innymi 10-oma jednostkami strażackimi z terenu województwa nowosądeckiego wyrusza, by gasić groźny pożar lasu w Kuźni Raciborskiej.
Samochód pożarniczy GCBA 6/32 "Jelcz", który nie tak dawno otrzymała Jordanowska Straż powraca z akcji w opłakanym stanie, a do tego znikły węże i inny sprzęt, który był na wyposażeniu wozu bojowego.

 

W dniu 25 kwietnia 1995 roku w budynku "Domu Strażaka" w Bystrej odbyła się uroczystość wręczenia aktów powołania jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu działania Komendy Rejonowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
 

 

Z rejonu Nowotarskiego, który liczy 106 jednostek strażackich(ochotniczych) zostało wytypowanych do wspomnianego systemu 10 jednostek, w tym Jednostka Jordanowska i Jednostka z Bystrej.

 

Jubileusz 110-lecia istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Jordanowie odbył się w dniu 17 września 1995 roku. Patronat nad uroczystościami objął nadbrygadier Feliks Dela-Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele Straży Pożarnej i ratownictwa z zaprzyjaźnionego z Jordanowem miasta szwedzkiego Askersund. W czasie uroczystości Jordanowska Straż Pożarna otrzymała sztandar ufundowany przez społeczeństwo Miasta Jordanowa jako dowód wdzięczności dla Jordanowskiej Straży.

 

Na Walnym Zebraniu członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Jordanowie, które odbyło się w dniu 12 stycznia 1997 roku druh Marian Leśniakiewicz otrzymał najwyższe odznaczenie korporacyjne "Złoty Znak Związku" przyznane przez Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Wręczenia odznaczenia dokonał ks. dr Henryk Ostach-Prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych R.P. w Nowym Sączu w asyście płk Marka Aksamita byłego Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu oraz mł. Bryg. inż. Wiesława Leśniakiewicza- Komendanta Rejonowego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu.

 

W dniu 4 maja 1997 roku w ramach obchodów Św. Floriana połączonych z "Dniem Strażaka" w Jordanowie,- druhna Marianna Sulak odznaczona została "Złotym Znakiem Związku". Wręczenia tego wysokiego odznaczenia korporacyjnego dokonał st. bryg. mgr Czesław Kosiba- Prezes Związku Ochotniczych Straży Pożarnych R.P. w Nowym Sączu w asyście Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu bryg. mgr inż. Grzegorza Sudo.

 

Ochotnicza Straż Pożarna w Jordanowie otrzymała podziękowanie od Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu za zabezpieczenie pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II na terenie Podhala.

 

W dniach od 17 do 20 sierpnia 2001 roku na zaproszenie władz samorządowych Miasta Jordanowa gościła delegacja zaprzyjaźnionego z Jordanowem miasta szwedzkiego Askersund.
Delegacja przekazała dla Jordanowskiej Straży wóz bojowy GLM Volkswagen i motopompę.

 

W dniach 17-19 września 2004 roku drużyna Ochotniczej Straży Pożarnej w Jordanowie wzięła udział w Krajowych Zawodach Sportowo-Pożarniczych rozgrywanych według międzynarodowego regulaminu CTiF, które odbyły się na stadionie MOSiR w Paczewie, województwo lubelskie.
W zawodach wzięły udział łącznie 63 drużyny, podzielone na 4 grupy to jest:
  1. jednostki OSP grupa "A" (bez względu na wiek zawodników)-26 drużyn,
  2. jednostki OSP grupa "B" (każdy z zawodników musi mieć ukończone 30 lat)-14 drużyn
  3. drużyny kobiece OSP -18 drużyn
  4. jednostki zawodowych straży pożarnych-5 drużyn.

 

Drużyna OSP Jordanów, która startowała w grupie "A" zajęła w klasyfikacji końcowej 5 miejsce.
Zawody przeprowadzono w dwóch konkurencjach to jest sztafeta pożarnicza 8x50m (z przeszkodami) oraz ćwiczenie bojowe (tzw. Na sucho).

 

Drużynę reprezentowali następujący członkowie: Andrzej Gwiazdonik- dowódca drużyny oraz trener, Andrzej Białoń, Mariusz Marek Wykocki, Grzegorz Michalak, Krzysztof Pacud, Jerzy Rudolphi, Krystian Makoś, Tomasz Kramarz, Łukasz Michalak oraz rezerwowi: Marcin Maciążka, Sławomir Maciura, Konrad Stolarz.

 

Zawody w tej grupie wygrała drużyna z OSP Kowalew przed OSP Lądek(obie województwo Wielkopolskie).
Kolejne miejsca zajęły drużyny z OSP Parczew woj. Lubelskie i OSP Niechobrz Dolny woj. Podkarpackie. Jordanowska drużyna zajmując 5 miejsce uzyskała prawo do udziału w Olimpiadzie Strażackiej, która odbyła się w dniach 17-25 lipca 2005 roku w miejscowości Varażdin w Chorwacji.
Na tej olimpiadzie nasza jednostka zajęła 14 miejsce na 73 drużyny startujące w grupie OSP. Warto dodać że najlepsza drużyna z PSP miała czas odpowiadający czasowi drużyny z OSP która była na miejscu 18.

 

W dniach 17-18.09.2005roku odbyła się uroczystość 120-lecia działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Jordanowie.
Zaproszenie na tą uroczystość dostali wszyscy mieszkańcy Jordanowa.
Patronat nad tą uroczystością objął Prezes Zarządu Związku Ochotniczych Straży Pożarnych R.P. oraz Komendant główny P.S.P.Dnia 17.09.2005r. o godzinie 18.00 odbyła się Msza Święta na Jordanowskim cmentarzu w intencji zmarłych strażaków.

 

Dnia 18.09.2005r. o godzinie 11.00 miała miejsce zbiórka pododdziałów strażackich przed Domem Strażaka po czym strażacy udali się na Jordanowski rynek gdzie miały miejsce następujące zdarzenia:
    -raport.
    -podniesienie flagi na maszt.
    -uroczysta Msza Święta polowa w intencji Jordanowskiej Straży.
Po Mszy Świętej nastąpiło wystąpienie Prezesa OSP, wręczenie odznaczeń i wystąpienie zaproszonych gości.
Bardzo widowiskowym wydarzeniem był pokaz musztry podkarpackiej Orkiestry Reprezentacyjnej Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.
Uroczystości zakończyła defilada pododdziałów po której strażacy udali się na salę do Domu Strażaka na spotkanie okolicznościowe.

 

W dniach 7-10 września 2006 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Jordanowie wzięła udział w II Międzynarodowych Zawodach Sikawek Konnych, które odbyły się w Trzebiatowie (woj. Zachodniopomorskie).
W zawodach startowało 15 drużyn męskich oraz 5 drużyn kobiecych. Podczas zawodów nasi strażacy zaprezentowali dwie sikawki tj. Smekal z 1923 roku oraz ręczną z 1901 roku. Startowali również w ćwiczeniu bojowym, który ukończyli bez punktów karnych. Czas w tym przypadku nie był ważny z uwagi na znaczną różnicę wieku(średnia około 55 lat, inne drużyny w przedziale 20-30 lat)
Drużyna w składzie siedmioosobowym miała za zadanie pokonać tor przeszkód (każdy z zawodników- równoważnia, stopnie oraz czołganie pod poprzeczkami), sprawienie lini ssawnej oraz sprawienie linii gaśniczej z dwóch odcinków węża W 52. Zadanie kończyło złamanie tarczy prądem wody ale to nie było takie proste, ponieważ wodę trzeba było pompować ręcznie.
Jordanowską straż na zawodach reprezentowali: Palacz Franciszek, Nosidlak Edward, Białoń Andrzej senior, Maciura Edward, Wojtowicz Władysław, Polak Józef, Leśniakiewicz Mariusz, Zembol Leszek senior. Drużynę do zawodów przygotowywał asp. sztab. Andrzej Gwiazdonik- naczelnik OSP Jordanów.

Drużynę dopingował na miejscu zawodów Komendant Powiatowy PSP bryg. Bogusław Patera, dzięki któremu zapewniony został transport. Pobyt wraz z wyżywieniem i noclegami zapewnili gospodarze zawodów- strażacy z Trzebiatowa.

W latach 2005 - 2010 strażacy OSP Jordanów wykonali szereg remontów. Wykonano min. nową elewację ściany frontowej Domu Strażaka, wymieniono wszystkie drzwi garażowe na podnoszone automatycznie, wyremontowano garaż. Wykonano również nową szatnię dla strażaków podziału bojowego oraz stanowisko dowodzenia.

Wykonano remont sali widowiskowej z zapleczem kuchennym, remont holu i klatki.

Wykonano również remont kapitalny pomieszczeń z przeznaczeniem na salę prób i magazynowania instrumentów muzycznych orkiestry OSP Jordanów.

W dniu 25 lutego 2007 r. jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Jordanowie zorganizowała po raz pierwszy I Turniej członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, którego pomysłodawcą był druh Andrzej Gwiazdonik, ówczesny Naczelnik OSP Jordanów.

Turniej ten przeprowadzono jako rywalizację indywidualną i wzięło w nim udział 8 zawodników w grupie szkoła podstawowa i 5 zawodników w grupie gimnazjum.
Rywalizacja polegała na przeniesieniu gaśnicy, rozłączeniu węży, przeniesieniu węża, połączeniu węży, pokonanie slalomem tyczek, znajomości sprzętu po przez jego odłożenie zgodnie z rysunkiem oraz zbudowaniu linii gaśniczej.

Jak się później okazało turniej ten na stałe zagościł w programie imprez sportowo-pożarniczych OSP Jordanów, z roku na rok liczba zawodników i startujących drużyn rosła, obecnie swoim zasięgiem turniej już dawno wykroczył poza granice nie tylko miasta, ale również powiatu i województwa, a liczba startujących zawodników wynosi średnio ok. 150 zawodników (30 drużyn).

W dniach 12-15 czerwca 2008 r. jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Jordanowie wzięła udział po raz drugi w IV Międzynarodowych Zawodach Sikawek Konnych, które odbyły się w Trzebiatowie.

W dniu 5 lipca 2008 r. jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Jordanowie wzięła udział w II Wojewódzkich Zawodach Sportowo-Pożarniczych wg regulaminu CTIF, które odbyły się w Kętach. W zawodach tych drużyna z OSP Jordanów zajęła w klasyfikacji ogólnej 1 miejsce. Dzięki temu drużyna zakwalifikowała się do krajowych zawodów, które zostały przeprowadzone w dniach 15-17 sierpnia 2008 r. w Lądku. W zawodach tych drużyna OSP Jordanów zajęła w klasyfikacji końcowej 7 miejsce.

               W dniu 15 listopada 2009 roku odbyło się przekazanie i poświęcenie samochodu pożarniczego GCBA 5/32 Scania oraz samochodu SLBus 9 Volkswagen Caravelle.

               W dniach 18 i 19 września 2010 roku miały miejsce uroczyste obchody jubileuszu 125-lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej i 110-lecie powstania Orkiestry Dętej przy OSP Jordanów. 

Podczas uroczystego apelu sztandar OSP w Jordanowie odznaczony został Złotym Znakiem Związku. Jednostka została wyróżniona Medalem im. Chomicza, a orkiestra dęta OSP uhonorowana odznaką Zasłużony dla Ziemi Jordanowskiej.

W dniu 11 grudnia 2010 roku drużyna OSP Jordanów wzięła udział w II Turnieju Barbórkowym Straży Pożarnej w kopalni soli w Wieliczce, w którym to zajęła bardzo dobre 9 miejsce.

Lata od 2011 do 2015 charakteryzują się w szczególności dynamicznym rozwojem jednostki OSP Jordanów.

Z roku na rok rośnie liczba wyjazdów do akcji ratowniczo – gaśniczych, pod tym względem od wielu lat jednostka OSP Jordanów zajmuje pierwsze miejsce w statystykach wyjazdów do akcji strażaków ochotników w powiecie suskim. W ciągu roku bierzemy udział w około 150-170 działaniach ratowniczo – gaśniczych.

Jednostka jest włączona w skład kompanii „Zakopane” Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego i w związku z tym może być dysponowana do działań na terenie całego województwa małopolskiego.

Na podstawie porozumienia pomiędzy KP PSP Sucha Beskidzka i OSP Jordanów zostało zorganizowane u nas roku 2013 zapasowe Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP.

Rok 2014 pod względem działań ratowniczo – gaśniczych prowadzonych przez OSP Jordanów był rokiem historycznym. Nasza jednostka brała bowiem udział aż w 215 zdarzeniach.

Dzięki min. przemyślanym zakupom nowoczesnego sprzętu ratowniczego nasza jednostka może skutecznie i bezpiecznie prowadzić wszelkiego rodzaju działania.

Wysoka skuteczność naszych działań to nie tylko dobry i nowy sprzęt, ale przede wszystkim wyszkolenie strażaków ratowników, na które w naszej jednostce położony jest szczególny nacisk.

Oprócz tego jordanowscy strażacy bardzo często biorą udział w różnego rodzaju zawodach sportowo – pożarniczych, zajmując w nich czołowe lokaty. Nasza jednostka wyspecjalizowała się w szczególności w ostatnich latach w zawodach realizowanych wg regulaminu CTIF, zawodach w ratownictwie technicznym i medycznym (w latach 2012 – 2014 nasza drużyna zdobyła trzy razy pod rząd I miejsce w zawodach powiatowych), jak już wcześniej wspomniano OSP Jordanów corocznie już od 9 lat jest organizatorem turnieju MDP, który jest rozgrywany wg regulaminu opracowanego i wdrożonego przez pomysłodawcę w/w turnieju dh Andrzeja Gwiazdonika, a nasi młodzi strażacy corocznie zajmują w nim czołowe lokaty.

Działalność OSP Jordanów to również działalność dydaktyczna, każdego roku nasi strażacy organizują spotkania w lokalnych przedszkolach i szkołach, gdzie prezentują nowoczesny sprzęt i przeprowadzają pogadanki dydaktyczne.

Młodzi strażacy uczestniczą również w rajdach górskich MDP organizowanych przez Komendę Powiatową PSP w Suchej Beskidzkiej.

Szczególne miejsce w działalności OSP Jordanów zajmuje honorowe krwiodawstwo. Już od siedmiu lat strażacy organizują raz w roku akcję oddawania krwi przy okazji obchodów „Dni ziemi jordanowskiej”, która cieszy się dużym zainteresowaniem i odzewem ze strony lokalnej społeczności.

Wizytówką OSP Jordanów jest jej kompania honorowa (tzw. Podhalańczycy), która uczestniczy w wielu uroczystościach lokalnych, jak również ogólnopolskich (min. wojewódzkie obchody Dnia Strażaka, uroczystości na Wawelu, ogólnopolska Pielgrzymka strażaków na Jasną Górę itp.).

W maju 2011 r. nasza Kompania Honorowa wzięła udział w obchodach związanych z powiatowymi obchodami Dnia Strażaka połączonymi z uroczystością 125-lecia OSP Sucha Beskidzka Miasto oraz 55-lecia zawodowego pożarnictwa na terenie powiatu suskiego, jak również uroczystym przekazaniem obowiązków na stanowisku Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Suchej Beskidzkiej.

Jak już wcześniej zostało wspomniane przy OSP Jordanów działa prężnie orkiestra dęta, która często uświetnia swoimi występami różnego rodzaju uroczystości państwowe czy też kościelne, oprócz tego bierze również udział w wielu konkursach o zasięgu nie tylko lokalnym, ale również ogólnokrajowym. Ostatni rok to działalności orkiestry charakteryzuje się dalszym napływem młodych adeptów, pracę rozpoczął również nowy Kapelmistrz, pan Łukasz Wicher. Efekty ciężkiej pracy wszystkich członków orkiestry widoczne są min. na wspomnianych wyżej konkursach, gdzie orkiestra zaczyna zajmować czołowe miejsca.

            W marcu 2011 r. podczas Walnego Zebrania Sprawozdawczo – Wyborczego został wybrany nowy zarząd, który pełni funkcję do dzisiaj. Prezesem został wybrany dh Adam Nizioł, a Naczelnikiem został wybrany dh Mariusz Leśniakiewicz, który funkcję tę sprawował do 2013 r. Od roku 2013 do dzisiaj funkcję Naczelnika sprawuje dh Adam Belowski junior.

We wrześniu 2012 r. drużyna OSP Jordanów wzięła udział w Ogólnopolskich Zawodach Sportowo - Pożarniczych rozgrywanych wg regulaminu CTIF w Białej Podlaskiej, gdzie zajęła 5 miejsce. Sukces ten poprzedzony był zajęciem pierwszego miejsca w III Wojewódzkich Zawodach Sportowo - Pożarniczych wg regulaminu CTIF w Czarnym Dunajcu.

We wrześniu 2012 r. drużyna OSP Jordanów zajęła I miejsce w grupie OSP podczas I Zawodów w Ratownictwie Technicznym i Medycznym dla Strażaków Państwowej  i Ochotniczej Straży Pożarnej Powiatu Suskiego, które odbyły się w Stryszawie.

W grudniu 2012 drużyna OSP Jordanów zajęła 4 miejsce w IV Barbórkowym Turnieju Strażaków i Ratowników w kopalni soli w Wieliczce.

Największą i najważniejszą inwestycją w 2013 roku, jeśli nie w całej dotychczasowej historii budynku Domu Strażaka był „Remont i przebudowa remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Jordanowie”. Projekt ten został współfinansowany ze środków własnych otrzymanych z Komendy Głównej PSP oraz ze środków województwa małopolskiego w ramach konkursu „Małopolskie Remizy 2013”, jak również ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie w ramach konkursu „Termomodernizacja, wymiana stolarki okienneji drzwiowej, modernizacja instalacji c.o.

Remont polegał na przebudowie i budowie części dachu, wymianie pokrycia dachowego i rozbiórce części szybu scenicznego. Dalsze roboty polegały na dociepleniu ścian zewnętrznych i stropu nad ostatnią kondygnacją, wymianie stolarki okiennej i drzwiowej oraz remoncie instalacji c.o. z wymianą grzejników i inne dodatkowe prace wynikłe podczas remontu.

Całkowita wartość inwestycji zamknęła się w kwocie 389 689,59 zł.

W dniach 4 – 7 lipca 2013 r. drużyna MDP OSP Jordanów jako jedyny reprezentant naszego kraju wzięła udział w 41 Spotkaniu Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, które odbyło się w miejscowości Kleinwolkersdorf w Austrii. Spotkanie to zostało połączone z zawodami sportowo – pożarniczymi rozgrywanymi według regulaminu CTIF, w których udział wzięła nasza drużyna. Zaproszenie na w/w spotkanie i zawody związane było bezpośrednio z zajęciem I miejsca drużyn MDP Jordanów podczas VII Turnieju Halowego MDP „Jordanów 2013”.

W grudniu 2013 roku OSP Jordanów pozyskała ze Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu samochód SRt Ford Super Duty E-One.

W roku 2014 zostały sprzedane stare i wysłużone samochody GLBA Gaz 66, GCBA Tatra i SLBus VW Caravelle.

W dniach 3 - 6 lipca 2014 r. drużyna MDP OSP Jordanów po raz drugi w historii jako jedyny reprezentant naszego kraju wzięła udział w 42 Spotkaniu Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych połączonym z zawodami sportowo - pożarniczymi rozgrywanymi według regulaminu CTIF w miejscowości Schönkirchen-Rezersdorf w Austrii.

W sierpniu 2014 r. został zakupiony przez nas używany samochód terenowy Land Rover. Po przeprowadzeniu remontu (w dużej części dzięki bezinteresownej pomocy i zaangażowaniu naszych druhów) i dostosowaniu do prowadzenia działań ratowniczych wprowadzony został on wprowadzony do podziału bojowego OSP Jordanów w kwietniu 2015 r.). Obecnie samochód SLRR Land Rover Defender 110 dzięki przystosowaniu min. do transportu osób poszkodowanych w koszu ratowniczym przeznaczony jest on głównie do działań ratowniczych prowadzonych w trudno dostępnym terenie.

Dodatkowo od kwietnia 2015 r. na wyposażeniu OSP Jordanów znajduje się przyczepka techniczna do transportu np. motopompy. Wykonana została ona całkowicie nieodpłatnie przez druhów strażaków OSP Jordanów.

W październiku 2014 r. została uruchomiona nasza nowa strona internetowa pod adresem www.osp.jordanow.pl

W czerwcu 2015 r. po wielomiesięcznych staraniach pozyskaliśmy ze Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie samochód gaśniczy GBA 2,5/25 STAR 1466. Po przeprowadzeniu drobnych napraw, regeneracji powłoki lakierniczej i odpowiednim doposażeniu samochodu w niezbędny sprzęt został on wprowadzony do podziału bojowego OSP Jordanów.

W sierpniu 2015 roku w ramach konkursu „Małopolskie Remizy 2015” został wykonany dalszy etap remontu naszej remizy. Za środki własne oraz dotację Urzędu Marszałkowskiego województwa małopolskiego wyremontowano klatkę schodową, pomieszczenia magazynowe, łazienkę oraz salę szkoleniową.