free wordpress joomla theme templatebon de reductioncode de reductioncode reduccode promo
Slide One Slide One Slide One Slide One Slide One

I Zawody w Ratownictwie Technicznym i Medycznym dla Strażaków Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej Powiatu Suskiego - 2012.


       W dniu 29 września 2012r. w miejscowości Stryszawa rozegrano I Zawody w ratownictwie technicznym i medycznym dla strażaków Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej powiatu suskiego. Zawody zostały rozegrane w oparciu o regulamin Krajowych Zawodów w uwalnianiu osób poszkodowanych z rozbitych samochodów Republiki Słowackiej, który został przerobiony i dostosowany do Polskiej taktyki działań ratowniczo - gaśniczych podczas wypadków samochodowych. Celem zawodów było szkolenie z zakresu działań na drogach oraz sprawdzanie technik prezentowanych przez poszczególne drużyny strażaków zawodowych i ochotników.
 
Zawody zostały rozegrane w dwóch kategoriach: strażaków zawodowych i strażaków ochotników. Każda z drużyn losowała jeden z dziewięciu scenariuszy. Każdy scenariusz zakładał inny wypadek samochodowy i różne ustawienia samochodów. Zadaniem drużyny było w czasie 15 min. wydobyć poszkodowanego zgodnie z prawidłami taktyki działań na drogach oraz udzielić mu kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej i przekazać sędziemu odpowiedzialnemu za ocenianie kpp.
       Po zaciętej rywalizacji kolejność poszczególnym miejsc przedstawiała się następująco.
      
       Grupa strażaków zawodowych:
1. JRG Sucha Beskidzka zmiana nr III, pkt. 132
2. JRG Sucha Beskidzka zmiana nr II, pkt. 116
3. JRG Sucha Beskidzka zmiana nr I, pkt. 113

Grupa strażaków ochotników:
1. OSP Jordanów, pkt. 96
2. OSP Stryszawa, pkt. 90
3. OSP Maków Podhalański, pkt. 85
4. OSP Zawoja Centrum i OSP Bieńkówka, pkt. 72
5. OSP Białka, pkt. 64.

       Między startami poszczególnych drużyn, spiker zawodów asp. sztab. Andrzej Gwiazdonik wspólnie OSP Kuków, OSP Kurów oraz ZDZ Sucha Beskidzka przygotował szereg zabaw i konkurencji dla najmłodszych obserwatorów zawodów. Zabawy i konkurencje obejmowały przede wszystkim naukę udzielania pierwszej pomocy medycznej.
       Organizatorzy zawodów Starosta Suski, KP PSP Sucha Beskidzka oraz ZOP ZOSP RP w Suchej Beskidzkiej.

Fot. KP PSP Sucha Beskidzka