free wordpress joomla theme templatebon de reductioncode de reductioncode reduccode promo
Slide One Slide One Slide One Slide One Slide One

 17-09-2014 Ćwiczenia „Beskidy 2014” 

W dniu 17 września 2014 r. zostały przeprowadzone ćwiczenia wojewódzkie w ramach KSRG na drodze powiatowej łączącej Jordanów i Bystrą, w których uczestniczyły dwa nasze zastępy tj. SLRt Iveco i GCBA Scania. Oprócz naszej jednostki i pozostałych jednostek OSP z KSRG w ćwiczeniach wzięły udział również min.: Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Technicznego "Kraków", Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego "Nowy Targ 1", JRG PSP Sucha Beskidzka, Policja, Pogotowie oraz pozostałe instytucje.

 

Głównym założeniem ćwiczeń było zderzenie cysterny przewożącej niebezpieczną substancję (ok. 10.000 litrów amoniaku) z dwoma samochodami osobowymi, którymi jechało łącznie 9 osób. W wyniku zderzenia pojazdów uszkodzeniu uległa cysterna, z której została uwolniona do otoczenia niebezpieczna substancja w postaci chmury. W zdarzeniu ucierpiał również świadek, który po zbliżeniu się na niebezpieczną odległość stracił przytomność. W zdarzeniu zostało poszkodowanych łącznie 11 osób. Dodatkowo jadący do pomocy jeden z zastępów OSP w wyniku awarii układu hamulcowego zderzył się czołowo z samochodem osobowym, na skutek czego poszkodowanych zostało 6 ratowników i kierowca samochodu osobowego.

Nasze działania polegały min. na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia tj. wyznaczenia strefy niebezpiecznej, zastosowania kurtyn wodnych oraz pomocy w ewakuacji poszkodowanych i udzieleniu im kwalifikowanej pomocy przedmedycznej.

                                                                                                      

Tekst: Adam Nizioł

Zdjęcia: Andrzej Śliwa